سرعت سایت را یک اولویت اصلی قرار دهید

سرعت بارگیری سایت یکی از مهمترین مواردی است که در زمینه طراحی وب اهمیت دارد. اگر سایت شما کند باشد بازدیدکنندگان زیاد در سایت شما نمی مانند. علاوه براین موتورهای جستجو این مورد را در رتبه بندی خود لحاظ میکنند. بنابراین سرمایه گذاری روی سرعت سایت عاقلانه است.

نکات موثر در سرعت سایت:

 
 • انتخاب هاست مناسب

پایه و اساس اینکه سایت شما به سرعت در صفحه نمایش بازدید کنندگان شما ظاهر می شود ، سروری است که در آن میزبانی شده است.

انواع مختلفی از محیط میزبانی وجود دارد: سرور مشترک ، VPS (سرور خصوصی مجازی) و میزبانی در یک سرور اختصاصی.

در یک سرور مشترک ، وب سایت شما در سروری با تعدادی از سایت های دیگر قرار دارد و همه شما باید به همان منابع محدود بسنده کنید.

این بدان معناست که اگر یک سایت 80 درصد RAM موجود ، قدرت پردازش و ترافیک وب را در اختیار داشته باشد ، سایر سایتها باید 20 درصد باقیمانده را به اشتراک بگذارند. این مورد منجر به گلوگاه های سرعت می شود.

در یک سرور خصوصی مجازی ، سایت شما همچنان در یک سرور اشتراکی قرار دارد ولی تعداد سایتهای میزبانی شده کمتر و منابع اختصاص داده شده به هر سایت بیشتر است.

سرانجام سرور اختصاصی ، سروری است که کاملاً متعلق به شماست. همه چیز فقط برای قرار دادن وب سایت شما تنظیم شده است. هیچ سایت دیگری روی سرور نیست.

جدا از نوع محیط میزبانی ، عامل دیگر برای سرعت وب سایت ، فناوری مورد استفاده سرور است. آیا به آخرین نسخه های HTML ، PHP و سایر فناوری های اساسی که وب سایت ها برای اجرای آنها نیاز دارند مجهز است.

سرانجام ، مکان سرور نیز مهم است. اگر بازدیدکنندگان سایت شما در ایران هستند بهتر است سرور مورد استفاده در ایران باشد.

 • بروزرسانی سایت

CMS  یا سیستم مدیریت محتوای وب سایت شما عامل دیگری است که سرعت سایت را تعیین می کند. ما اینجا در مورد وردپرس صحبت می کنیم.

بروزرسانی ها:

مطمئن شوید هاست شما از آخرین نسخه php تایید شده استفاده میکند اگر از زمان خرید هاست شما چند سال میگذرد حتما این مورد را چک کنید

وردپرس و پلاگین ها را به آخرین نسخه بروزرسانی کنید

پلاگین های بلااستفاده یا غیرضروری را حذف کنید

از قالب استاندارد و سریع استفاده کنید یکی از بهترین قالبهای وردپرس genesis است البته این قالب بیشتر فریم ورک است چراکه میتوانید قالبهای دلخواه را با آن بسازید. قیمت این فریم ورک  60 دلار و برای طراحان حرفه ای مناسب است.

 • پاکسازی داده های اضافی از دیتابیس

سرعت وردپرس با گذشت زمان توسط افزونه ها ، مضامین و سایر برنامه های افزودنی کاهش می یابد ، پایگاه داده وردپرس نیز به خودی خود مستعد تجمع اطلاعات اضافی است.

سربار فضای موقت دیسک در صورت پاک نشدن با گذشت زمان افزایش می یابد. داده های بلااستفاده و جداول باقیمانده از افزونه هایی که دیگر وجود ندارند یا پست ها و دیدگاههای حذف شده.

یک ابزار عالی برای رفع این مشکل پلاگین WP-Optimize است. فقط با چند کلیک می توانید از موارد ذکر شده در بالا جلوگیری کنید.

قبل از نصب و اجرای این پلاگین از سایت خود بکاپ تهیه کنید (افزونه UpdraftPlus) تا درصورت بروز مشکل از آن استفاده کنید

بعد از نصب پلاگین WP-Optimize به قسمت تنظیمات این افزونه بروید

تب دیتابیس: با اجرای بهینه سازی، تمام جداول دیتابیس بهینه شده و اطلاعات اضافی پاک میشوند این عملیات را ماهی یکبار انجام دهید

تب تصاویر: در این قسمت میتوانید سایز تمام تصاویر موجود را یکجا بهینه کنید

تب کش: تمام گزینه ها را فعال کنید در قسمت “طول عمر کش” اگر در سایت شما روزانه محتوای جدید اضافه میشود مقدار 24 ساعت قرار دهید درغیر اینصورت بصورت هفتگی یا ماهانه قرار دهید

تب فشرده سازی: تمام گزینه ها را فعال کنید اگر استایل سایت دچار مشکل شد گزینه ” پردازش فایل های CSS” را غیر فعال کنید اگر مشکل برطرف نشد اینبار گزینه ” پردازش فایل های JS” را غیرفعال کنید

 • lazy loading را برای لود بهتر تصاویر فعال کنید

درحالت عادی تمام تصاویر موجود در صفحه بصورت یکجا بارگذاری میشوند اگر تعداد تصاویر زیاد باشد تاخیر در بارگذاری و تجربه ناخوشایند برای بازدیدکننده در پی خواهد داشت.

راه حل استفاده از خاصیت Lazy Load است حتما دیدید صفحاتی که با اسکرول به پایین، عکسها یک به یک لود میشوند دراین حالت فقط تصاویری که درصفحه نمایش هستند بارگذاری میشوند به این ترتیب سرعت و نحوه  بارگذاری صفحه برای بازدیدکننده خوشایند خواهد بود.

اگر در قسمت “افزودن افزونه” در وردپرس عبارت ” Lazy Load” را جستجو کنید پلاگینهای زیادی پیدا خواهید کرد.

من پلاگین “Smush – Lazy Load” را پیشنهاد میکنم این افزونه بالای یک میلیون نصب فعال دارد و میتونید بهش اطمینان کنید. فقط کافیه پلاگین را نصب و فعال کنید. البته امکان بهینه سازی تصاویر را هم دارد که میتوانید امتحان کنید.

 • فعال کردن حافظه پنهان (Caching)

هر بار که کسی ازسایت شما بازدید می کند وردپرس عملیاتی از قبیل اجرای فایل های متعدد  php و اتصال به دیتابیس انجام میدهد و خروجی این عملیات درقالب فایل HTML برای بازدید کننده ارسال میشود.

حال فرض کنید یک نسخه ازاین فایل HTML ذخیره شود و بدون انجام عملیات مذکور بلافاصله فایل HTML برای کاربر ارسال شود. نتیجه افزایش چشمگیر سرعت سایت شماست به این فرآیند caching گفته می شود تعدادی افزونه برای وردپرس در دسترس است که می توانند این کار را انجام دهند. معروف ترین آنها WP Super Cache و W3 Total Cache هستند.

 • بهینه سازی تصاویر

فشرده سازی تصویر می تواند اندازه پرونده را بدون افت کیفیت کاهش دهد ، به این معنی که تصویر بهینه شده با تصویر اصلی برای چشم انسان متفاوت نخواهد بود.
یک افزونه وردپرس که این کار را به صورت خودکار انجام می دهد WP Smush.it است. هم می تواند اندازه پرونده را برای رسانه های موجود و هم برای هرچیزی که در سایت شما بارگذاری می شود کاهش دهد.
گزینه دیگر این است که تصاویر خود را قبل از بارگذاری بهینه کنید. من شخصاً از Photoshop برای همه موارد رسانه ای استفاده می کنم و می توانید از طریق File> Save For Web یا Ctrl + Alt + Shift + S هر تصویری را به صورت بهینه شده در وب ذخیره کنید.

 • Trackbacks و Pingbacks را خاموش کنید

Trackbacks و Pingbacks در وردپرس برای هشدار به وبلاگ های دیگر هنگامی که به آن ها لینک می دهید یا شخص دیگری به محتوای شما پیوند می دهد ، استفاده می شود.
اگر ازاین ویژگی ها نمیخواهید استفاده کنید (معمولا کاربرد ندارند) حتما آنها را غیرفعال کنید چراکه باعث افت سرعت وردپرس میشوند.
در وردپرس به بخش تنظیمات> گفتگو بروید و دوگزینه زیر را غیرفعال کنید.
” کوشش برای آگاه کردن ‌همهٔ وبلاگ‌هایی که پیوندشان در ‌این نوشته است”
” اجازه دادن به دیگر وبلاگ‌ها برای آگاه‌سازی پیوندی (بازتاب‌ها و دنبالک‌ها) روی نوشته‌های تازه.”

 • افزایش چشمگیر سرعت سایت با کش عناصر استاتیک

عناصری مانند تصاویر، فایلهای CSS، جاوا اسکریپت و فونتها در هربار بازدید، از سرور بارگذاری میشوند از آنجایی که این فایلها معمولا تغییری نمیکنند اگر همه آنها در دستگاه کاربر (کامپیوتر، موبایل و…) ذخیره شوند فقط در بازدید اول این فایلها از سرور بارگذاری میشوند درنتیجه تاثیرش در سرعت بارگذاری صفحات کاملا محسوس خواهد بود.
برای فعالسازی کش عناصر استاتیک باید کدهایی در فایل htaccess سرور اضافه شوند میتوانید این کدها را از آدرس زیر دانلود کنید سپس محتویات آن را در فایل htaccess سرور اضافه و ذخیره کنید
https://koomeh.net/downloads/htaccess.txt

 • نظرات را خاموش و یا محدود کنید

یکی از رایج ترین دلایل افت سرعت وب سایت ، زیاد بودن نظرات هرزنامه است. رباتها و اسپمرها می توانند به شدت به وب سایت شما ضربه بزنند و هزاران بار در وب سایت شما نظر دهند.
یک راه آسان برای مدیریت این مسئله این است که یا به طور کلی نظرات را از صفحه تنظیمات> گفتگو خاموش کنید (این گزینه را غیرفعال کنید ” اجازه به دیگران برای ثبت دیدگاه‌ها روی نوشته‌های تازه”) یا اینکه نظرات را با اضافه کردن فرم captcha به کاربران واقعی محدود کنید
اگر تعداد زیادی کاربر دارید که روی سایت نظر ارسال می کنند ، بهتر است در صفحه تنظیمات> گفتگو “صفحه بندی دیدگاهها” را فعال کنید تا تعداد مشخصی از آخرین نظرات نمایش داده شوند.

 • استفاده از قالب و پلاگین های استاندارد و مناسب
 • آنالیز سایت با ابزارهای مربوطه
 • تعداد درخواستهای سرور را کاهش دهید
 • تعداد تصاویر موجود در صفحه را کاهش دهید
 • تعداد پست های نمایش داده شده در صفحه را کاهش دهید
 • پلاگین های غیرضروری را حذف کنید
 • استفاده از CDN
 • فشرده سازی جاوا اسکریپت و CSS
 • خاصیت GZIP را روی سرور فعال کنی
نوشته های مرتبط